3 przepisy jak zrobić olejek lawendowy

by on August 8, 2009
in Jak zrobić samemu

Cała lawenda, nie tylko jej kwiaty zawierają słodki, aromatyczny olejek przyprawiający nas o błogostan. W kwiatach jest jego największe nagromadzenie, dlatego jest najczęstszym źródłem aromatu używanego w kosmetykach, perfumach, wodach toaletowych, potpourri, płynach do kąpieli, mydłach i olejkach aromatycznych.  
Lawenda od wieków jest znana jako wspaniała roślina, będąca źródłem nie tylko doznań estetycznych, oszałamiającego zapachu i pięknego wyglądu, ale znana jest także jako roślina, która leczy dolegliwości fizyczne i emocjonalne.

Powszechnie sądzi się, że najlepsze olejki lawendowe pochodzą z Anglii lub Prowansji, ale w rzeczywistości różnią się one od siebie z sezonu na sezon podobnie jak wina nie są identyczne w zależności od rocznika, to samo dotyczy olejku lawendowego. Różnice wynikają także z tego, że wpływ na jakość ma ziemia, rodzaj rośliny i jej wiek, choć to nie zmienia i tak faktu, że najważniejsza jest pogoda podczas okresu wegetacji. olejeklawendowy
Najlepsze olejki można uzyskać z pączków kwiatów lub ledwo otwartych kwiatów lawendy.

Olejek lawendowy zrobisz podobnie jak każdy inny olejek np. nagietkowy. Tę samą metodę możesz użyć do przygotowania dowolnego, odpowiadającego Ci olejku.

Istnieją dwie podstawowe metody robienia olejków ziołowych w domu: infuzja na gorąco i infuzja na zimno.

Co to jest infuzja?
Oprócz ściśle medycznego terminu oznaczającego m. in. kroplówkę, infuzja to napar/moczenie inaczej jest to wyciąg z ziół otrzymywany przez moczenie. Olejki, które wytworzono przez infuzję ziół stanowią wspaniałe dodatki do różnego rodzaju przepisów oraz do produktów kąpielowych i kosmetycznych. Tą metodą można również przygotować ziołowe oleje spożywcze np. bazyliowy. 

Jako bazę do naszych olejków kosmetycznych wyrabianych domowym sposobem, używamy oliwę z oliwek tłoczoną na zimno, olej migdałowy, olej sezamowy, olej jojoba lub olej słonecznikowy.

Przepis na olejek jest dosyć prosty, wykonanie nie zajmuje dużo czasu, a efekt jest naprawdę wspaniały!

Olejki na gorąco (dla świeżych roślin)
Narzędzia:
garnek  o podwójnym dnie, gaza lub płótno do przefiltrowania olejku, duża najlepiej ciemna i zamykana butelka.
Składniki: 250 g wybranych świeżych roślin (nie muszą być ususzone), 3 filiżanki oliwy z oliwek lub oleju migdałowego, oleju jojoba lub oleju słonecznikowego.
Jak zrobić: do garnka wlej olej, dodaj zioła i doprowadź do wrzenia, utrzymuj na małym ogniu, w temperaturze wrzenia przez ok. 3 godziny, wystudź, odcedź i prawie gotowe. Jeszcze trzeba taki wystudzony olejek przefiltrować, wycisnąć resztki oleju z ziół i przelać gotowy olejek do ciemnej butelki. Olejki uzyskiwane na gorąco są najlepsze, gdy są świeże, ale różne źródła podają że wytrzymują 6 do 12 miesięcy. 

Olejek na zimno (dla suchych roślin)
Narzędzia: duży słój, gaza lub płótno do przefiltrowania olejku, duża najlepiej ciemna butelka.
Składniki: wystarczająco dużo ziół by wypełnić słój, wystarczająo dużo oliwy z oliwek lub oleju migdałowego, oleju jojoba lub oleju słonecznikowego, aby wypełnił słój.
Jak zrobić: zanim umieścisz wybrane zioła w garnku upewnij się, że są kompletnie suche. Nawet najmniejsza ilość wody może spowodować zjełczenie oleju, a wtedy Twój olejek będzie się nadawał tylko do wyrzucenia. Gdy już się upewnisz, że rośliny są suche, umieść je w słoju i zalej taką ilością oleju, aby je całkowicie pokrył. Zakręć i umieść w słonecznym miejscu na 2 do 6 tygodni. Słońce spowoduje, że substancje z ziół przenikną do oleju. Po 2-6 tygodniach przefiltruj, wyciśnij resztki oleju z roślin i wlej do butelki i masz olejek gotowy.  

Dodatkowy specjalny przepis na olejek lawendowy

Jeśli masz w ogrodzie lawendę, zetnij gałązki z kwiatami, zanim całkowicie się rozwiną. Oskub kwiatki z łodyżki i połóż je na ręczniku papierowym w miejscu ciepłym, ale nie bezpośrednio na słońcu. Zostaw do wyschnięcie na kilka do kilkunastu godzin. Przed włożeniem do słoika posiekaj kwiaty, ale nie na drobniutkie kawałki. Potrzebujesz ok. 3 razy po 8 łyżek stołowych oraz 400 ml wybranego oleju. 

W tym przepisie, proces przygotowania olejku jest trochę bardziej złożony, bo dzieli się na 4 kroki. Na każdym z nich potrzebnych jest 8 łyżek kwiatów lawendy.

Krok 1
8 łyżek lawendy zalej olejem, wymieszaj dokładnie, zamknij słoik i odstaw na miesiąc na słońce. Następnie odcedź, wyciśnij wszystko z kwiatów i przelej z powrotem do tego samego słoika. 

Krok 2
Do tego samego oleju dodaj znowu 8 łyżek kwiatów lawendy, wymieszaj i ściśle zamknięty słoik odstaw na parapet na 48 godzin – wstrząsaj co 12 godzin. Po 48 godzinach odcedź i z powrotem przelej do słoika.

Krok 3
Powtórz czynności z etapu 2. Ten etap możesz powtarzać dowolną ilość razy, aż uzyskasz odpowiadające Ci natężenie aromatu.

Krok 4
Kiedy już osiągniesz wymagany aromat, przelej olejek do ciemnej butelki i zamknij. Przechowuj olejek w miejscu chłodnym i ciemnym. Zachowuje trwałość od 6 do 12 miesięcy. 

Wariacje olejku lawendowego z dodatkiem mięty lub skórki z cytryny/pomarańczy
Do tego olejku wybierz jako bazę olej, który ma jasny kolor i nie ma zdecydowanego własnego zapachu. Skórka z pomarańczy lub cytryny powinna być sparzona. Zetrzyj ją na wiórkach tarki, wysusz. Dodaj do używanej wysuszonej lawendy – ilość jest uzależniona od Twoich preferencji.

Tu znajdziesz przepis na lawendowy ocet, regenerujący odczyn skóry.

A jeśli jesteś zainteresowany jak kwiaty mogą leczyć, polecam książkę o leczeniu energią kwiatów

Comments

5 Responses to “3 przepisy jak zrobić olejek lawendowy”
 1. Kaśka says:

  Świetny artykuł – bardzo mi pomógł. Dzięki!
  Kaśka

 2. Baśka says:

  też bym chciała olejek lawendowy, ale dlaczego już nie ma lawendy? A tak wogóle to czy można gdzieś kupić taką powiązaną lawendę?

 3. Sally says:

  Swietne…wlasnie zaczynam przygode z ogrodem jest to dla mnie kopalnia wiedzy!!

 4. Bogna says:

  Mam trądzikową, tłustą cerę. Jka tylko znajoma poleciła mi olej lawendowy bez wahania kupiłam go w sklepie Marokogust. Szybko zauważyłam lecznicze efekty. Łagodzi pograżnienia i zaczerwienienia. Moja skóra od kilkunastu dni jest mniej wysypana, zniknęły pryszcze i widzę też że skóra jest wygładzona. Od zawsze marzę o czystej, zdrowej skórze i chyba dzięki olejkowi z lawendy mi się to uda.

Jeśli Cię coś gryzie, zostaw komentarz